Situácia v Sudáne: nové info

Situácia v Sudáne: nové info

Tvrdé boje, veľa mŕtvych a zranených – v sudánskom hlavnom meste Chartúm vládnu už mesiac vojnové pomery. Dotýka sa to aj Misie na Níle.

(Mathias Rellstab, Misia na Níle, zodpovedný za komunikáciu)

Aktualizácia 8. mája 2023

 

Ťažké boje

Od 15. apríla 2023 proti sebe v rôznych častiach krajiny bojujú štátne ozbrojené sily a polovojenské sily rýchleho nasadenia (RSF). Prudké boje zúria aj v hlavnom meste Chartúm, kde sú tanky, lietadlá a rakety rozmiestnené v husto obývaných oblastiach alebo nad nimi. Výsledkom je smrť a ničenie.

 

Humanitárna katastrofa

Klinika Abu Rof je od 15. apríla zatvorená. Vzhľadom na neprehľadné a nebezpečné okolnosti, jej otvorenie v tejto chvíli neprichádza do úvahy. Veľká skupina ľudí, tvorená personálom a pacientmi, by sa mohla stať terčom útoku. Okrem toho, nie je k dispozícii elektrina, voda, ani benzín. A tiež je blokovaná cestná premávka, takže zamestnanci ani pacienti by sa nemohli na kliniku bezpečne dopraviť.

Nemocnica v blízkosti kliniky bola obsadená vojakmi, všetci pacienti a personál boli vyhnaní. Z celkovo 59 nemocníc a zdravotníckych zariadení, bolo na konci apríla v prevádzke nanajvýš 20. Pre obyvateľov Chartúmu to nepochybne vedie k humanitárnej katastrofe, pretože väčšina z nich nemá prístup k lekárskej starostlivosti. Na mnohých miestach je tiež nedostatok vody a potravín. Práve nedostatok vody sa môže pri teplotách nad 40 stupňov stať veľmi rýchlo životu nebezpečným.

 

Ako sa darí tímu?

V Sudáne momentálne nie sú žiadni pracovníci zo Švajčiarska, celý tím kliniky Abu Rof pozostáva z domáceho personálu. Doteraz, pokiaľ nám je známe, sa všetkým pracovníkom vzhľadom na okolnosti darí dobre. V závislosti od miesta pobytu sú v rôznej miere zasiahnutí zúriacimi bojmi. Vďaka Bohu všetci, ktorí bývali na veľmi nebezpečných miestach, našli cestu, ako sa dostať do bezpečia. Mnohí žijú tiež ďaleko za mestom. Tam je situácia vo všeobecnosti menej nebezpečná, hoci tiež ťažká.

Keďže už nefungujú ani banky, je získanie hotovosti veľkým problémom. Všetci naši spolupracovníci dostali aprílové mzdy, takže sa zatiaľ môžu postarať o seba a svoje rodiny.

 

Krajina v zostupnej špirále

Väčšina krajín evakuovala svojich diplomatov z Chartúmu už v prvých dňoch po vypuknutí bojov. Personál švajčiarskeho veľvyslanectva v Chartúme dorazil do Švajčiarska 25. apríla.

V dôsledku bojov, ktoré sa medzičasom rozšírili do rôznych častí krajiny, zažíva táto krajina, ktorá je už aj tak na pokraji, ďalšie rany a skazu. Už niekoľkokrát sa rokovalo o prímerí, aby civilné obyvateľstvo malo možnosť urobiť si zásoby. Doteraz ale žiadne z týchto prímerí nebolo dodržané.

 

Naďalej dúfame

Z ľudského hľadiska momentálne nič nenasvedčuje tomu, že by sa situácia v krajine mohla v krátkom čase zlepšiť. Napriek tomu sa nevzdávame nádeje, že klinika Abu Rof čoskoro opäť otvorí svoju bránu a bude tu pre mnohých ľudí v núdzi.

Naše možnosti konania sú veľmi obmedzené, ale jedno môžeme robiť všetci: zotrvávať v modlitbách za kliniku, za spolupracovníkov a ich rodiny, a za všetkých obyvateľov tejto ťažko skúšanej krajiny.

Práca Misie na Níle v Sudáne a v ďalších piatich krajinách je možná len vďaka darcom. Chcete nás aj vy podporiť? Bližšie informácie nájdete na našom webe: Finančná podpora a Podporte nás