Dramatická situácia v Sudáne

Dramatická situácia v Sudáne

Tvrdé boje, veľa mŕtvych a zranených – v sudánskom hlavnom meste Chartúm vládnu už dva týždne vojnové pomery. Dotýka sa to aj Misie na Níle.
(Mathias Rellstab, Misia na Níle, zodpovedný za komunikáciu)

Na úvod: Situácia v Sudáne je neprehľadná a naše poznatky sú obmedzené. Nasledujúce riadky preto berte ako momentku k 25. aprílu 2023.

Kto s kým bojuje?
Situácia v Sudáne bola nepokojná už od prevzatia moci armádou na jeseň 2021, proti čomu sa postavilo demokratické hnutie. V polovici apríla 2023 sa situácia náhle dramaticky vyostrila: predovšetkým v hlavnom meste Chartúm zvádzajú znepriatelené sily kruté boje.

Bojovými skupinami sú predovšetkým štátna armáda a polovojenské „Sily rýchleho nasadenia“. Obidve sa na jeseň 2021 podieľali na vojenskom prevrate. Teraz očividne došlo medzi oboma armádami k rozkolu. Odvtedy zúria prudké boje, bez ohľadu na civilné obyvateľstvo. Centrom diania je Chartúm. Video materiály dostupné na internete ukazujú použitie vojenských vrtuľníkov, vojenských lietadiel a tankov, to všetko v husto obývaných oblastiach.

Klinika zatvorená, ľudia uväznení
Klinika Abu Rof je od 15. apríla zatvorená. Doprava je blokovaná, takže na kliniku sa nedostane ani personál, ani ľudia hľadajúci pomoc. Kto sa odváži vyjsť na ulicu, nevie, či sa vráti naspäť živý, kedykoľvek ho môže zasiahnuť guľka.

Kvôli tomu sú obyvatelia v meste de facto uväznení vo svojich domoch a nemajú takmer žiadnu možnosť utiecť alebo si zabezpečiť životne dôležité veci ako voda (teplota vzduchu stúpa na 40 stupňov a viac!), potrava, lieky alebo plyn na varenie. Preto určite nie je prehnané hovoriť o dramatickej a akútne život ohrozujúcej situácii.

Kontakt s našimi sudánskymi spolupracovníkmi je veľmi obmedzený, pretože bežné komunikačné prostriedky nefungujú. Vieme ale o masívnych explóziách, ktorých tlakové vlny a hluk otriasajú ich domami. Jednému spolupracovníkovi projektil prerazil sklo na okne. Domnievame sa, že ľudia žijúci na okraji mesta sú menej ohrození explóziami a guľkami, ako tí, čo sú v blízkosti centra. Všetci sú však ohrození nedostatkom životne dôležitých tovarov.

Napadnutý bol aj kostol nášho miestneho partnera a tamojší ľudia museli utiecť. Bolo zničených minimálne šesť áut patriacich cirkvi.

Hrozí plošný požiar
Kvôli neprehľadnej situácii a veľmi obmedzeným komunikačným možnostiam, nie je z vonku možné urobiť si presný obraz. Čo sa ale dá s istotou povedať: krajina, ktorá bola aj bez tejto vojny spustošená, je ešte viac ťahaná do priepasti. Pri tom by bol Sudán veľmi bohatý na nerastné suroviny a úrodnú pôdu.

Prognózu ďalšieho vývoja nie je možné určiť. Ak budú boje pokračovať, podľa analytikov hrozí, že konflikt sa rozšíri do ďalších častí krajiny a preskočí aj do susedných krajín. Celý región okolo Sudánu, s krajinami ako Etiópia, Čad a Nigéria, je považovaný za veľmi nestabilný.

Nádej na zlepšenie
Samozrejme sa nevzdávame nádeje, že sa situácia upokojí a bezpečnosť sa opäť zlepší, hoci aktuálne okolnosti nesvedčia o pozitívnom vývoji. Ak by sa tak ale stalo, klinika Abu Rof by sa podľa aktuálne dostupných informácií mohla pomerne rýchlo otvoriť a byť tu pre najchudobnejších z chudobných. Na klinike Abu Rof sú ošetrovaní predovšetkým vnútorní utečenci (utečenci vo vlastnej krajine), medzi nimi aj podvyživené deti, ktoré bez adekvátnej lekárskej pomoci len ťažko prežijú.

Naše možnosti konania sú veľmi obmedzené, ale jedno môžeme urobiť všetci: modliť sa za kliniku, za spolupracovníkov a ich rodiny, a za všetkých obyvateľov v tejto ťažko skúšanej krajine.

Práca Misie na Níle v Sudáne a v ďalších piatich krajinách je možná len vďaka darcom. Chcete nás podporiť aj Vy? Bližšie informácie nájdete na našom webe: Finančná podpora a Podporte nás

Ďakujeme!