Vždy pripravená k akcii

Vždy pripravená k akcii

Už viac ako rok je na klinike Walga k dispozícii sanitka, slúžiaca na prepravu do najbližšej nemocnice. A je hojne využívaná, ako informoval v lete na misijnej konferencii 2022 Kefete Milkias, tamojší medicínsky riaditeľ.

 

Od svojho uvedenia do prevádzky najazdila Toyota Land Cruiser už viac ako 20 000 kilometrov. Za mesiac je to v priemere 1250 km. Väčšina jázd smeruje do najbližšej nemocnice vo Wolkite alebo Attat, čo je tam a späť zhruba 50 alebo 80 kilometrov.

 

Záchrana životov, zmiernenie utrpenia

Vďaka sanitke môžu byť zachraňované životy a zmierňované utrpenie, napríklad u rodiacich žien. Pri dvoch až troch pôrodoch denne nie sú komplikácie ničím výnimočným, aj keď v Etiópii prichádza na svet prirodzenou cestou oveľa viac detí ako v Európe. Vzhľadom na obmedzené medicínske možnosti, ktoré sú na klinike Walga k dispozícii, je skutočne obdivuhodné, koľko pôrodov prebehne hladko. Ženy, u ktorých sa už vopred ukážu problémy, sú včas odoslané do nemocnice. Niekedy je však potrebný aj akútny prevoz a pre tieto prípady je teraz k dispozícii sanitka.

Aj obete nehôd profitujú z rýchleho a, nakoľko to umožnia nerovné cesty, šetrného transportu, napríklad pri podozrení na vnútorné krvácanie. Kefete Milkias, medicínsky riaditeľ, opísal na misijnej konferencii príklad jednej ženy s veľkou stratou krvi. V pohotovostnej miestnosti sa podarilo stabilizovať je stav natoľko, že bol možný transport do najbližšej nemocnice.

 

Srdečná vďaka všetkým darcom!

Ďalšie vážne prípady, s ktorými sa lekársky tím vo Walge pravidelne stretáva, sú popáleniny, zranenia po bitkách, nekontrolovaná cukrovka, zápaly pľúc u detí a žiaľ aj pokusy o samovraždu otravou.

V minulosti musela byť v núdzových prípadoch volaná externá sanitka, ktorá často nebola dostatočne rýchla alebo nebola dostupná vôbec. Vtedy siahali po starom služobnom vozidle kliniky, ktoré však slúžilo aj na prepravu materiálu alebo iných osôb. A tak prichádzali aj tu komplikácie. Preto nie je ťažké predstaviť si, aké uľahčenie prináša nová sanitka pre pacientov, ich príbuzných a pracovníkov kliniky.

„Srdečná vďaka všetkým darcom, ktorí umožnili zakúpenie tohto úžasného vozidla“, povedal Kefete Milkias.

 

Lekárska pomoc vo vidieckej Etiópii

Od roku 1986 zaisťuje klinika Walga základnú lekársku starostlivosť pre oblasť s viac ako 25 000 obyvateľmi. Skutočná spádová oblasť je však ešte väčšia, lebo klinika je vďaka svojej dobrej povesti známa aj v susedných regiónoch. K najčastejším ochoreniam patria zápaly pľúc a iné infekcie dýchacích ciest, napadnutie parazitmi, poruchy trávenia a malária. Vo videu z nášho projektu môžete počas štyroch minút nahliadnuť do práce kliniky Walga, ktorá mení životy.