Výročná slávnosť 2020 v Güetli

Výročná slávnosť 2020 v Güetli

Keď lístok na autobus zrazu stojí dvakrát toľko…

Nedávno bola vo verejnej doprave vo Švajčiarsku zavedená povinnosť nosiť rúško. Nie všetkým to bolo po chuti. A čo v prípade, keby lístok na autobus zrazu stál dvakrát toľko – aké protesty by boli potom? Presne to sa stalo v Addis Abebe, keď etiópska vláda v marci rozhodla, že vo verejnej doprave môže byť obsadená len polovica miest. Prevádzkovatelia minibusov, ktoré sú najdôležitejším dopravným prostriedkom pre obyvateľov mesta, okamžite zdvojnásobili ceny.

Počas výročnej konferencie Misie na Níle nám Ursula Fischer rozprávala, čo takéto zdražovanie znamená pre mnoho ľudí, ktorí aj za normálnych okolností sotva vyjdú s peniazmi: Jedla im ubúda, pretože počas koronakrízy drasticky stúpli aj ceny potravín. Celé mesiace sú zatvorené školy, takže sa nedá počítať ani s tam podávanou stravou. A tak sa musia rodiny doma postarať o oveľa viac stravníkov ako predtým. Etiópčania sa však nesťažujú, to im nie je vlastné. Misia na Níle im okrem iného pomáha aj potravinovými balíčkami.

 

“Vzývaj ma v deň súženia…”

Pre prácu Misie na Níle je korona obrovskou výzvou: V centre Misrach v Addis Abebe (vzdelávacie centrum pre zdravotne postihnutých) výrazne klesol počet objednávok. V dôsledku toho chýba každý mesiac v pokladni niekoľko desiatok tisíc eur. Ako povedala Ursula Fischer, ktorá už dlhé roky pracuje v Etiópii, v tejto núdzi im dáva novú nádej Žalm 50,15: ” Vzývaj ma v deň súženia, vytrhnem ťa, a ty ma budeš oslavovať!” Centrum, ktoré ponúka približne 400 ľuďom pracovné alebo učňovské miesto, môže pokračovať vo svojej práci iba vďaka preklenujúcej finančnej pomoci zo Švajčiarska.

Dr. Emad, vedúci Nílskej nemocnice, informoval o svojej práci v druhom najchudobnejšom meste Egypta. Táto nemocnica je pre mnohých chorých a zranených jediným kontaktným miestom lekárskej starostlivosti. Uprostred koronakrízy tu mohla byť posvätená nová detská jednotka intenzívnej starostlivosti. Personál tu využíva nielen svoje odborné znalosti, ale zároveň sa za svojich pacientov veľa modlí.

Tabea Roth, spolupracovníčka na klinike Walga, priniesla informácie o lekárskej činnosti vo vidieckej Etiópii. Vedúci tamojšieho tímu kladie dôraz na to, aby bolo o každú pacientku a každého pacienta postarané s rešpektom a úctou, pretože: “Práve chorí veľmi potrebujú priateľské zaobchádzanie.” Aby bola zaistená spravodlivosť, pacienti dostanú po triáži kartičku s číslom a určitou farbou, v závislosti od naliehavosti lekárskeho ošetrenia.

 

Veľa hostí napriek zredukovanému programu

Za normálnych okolností organizuje Misia na Níle vždy v júli viacdňovú misijnú konferenciu. Tento rok však bolo možné urobiť len jednodňovú akciu so slávnostnou bohoslužbou a niekoľkými prednáškami. 150 miest sa rýchlo zaplnilo. Dobrá organizácia tímu z Güetli a pekné počasie sa postarali o úspešnosť akcie.