Veľká radosť v Kongu

Veľká radosť v Kongu

Kontajner, ktorý koncom marca opustil Švajčiarsko, po dobrodružnej ceste na rieke a cez more dorazil do Bukavu. Bol naplnený 63 šliapacími šijacími strojmi, rozličným náradím a veľkým množstvom štrikovaných vecí.

 

18.000 kilometrov po vode a zemi

Bola ešte chladná zima, keď 23. marca v „Güetli“, v Rossau (Metmenstetten), nákladiak vyzdvihol dobrovoľníkmi naložený kontajner a dopravil ho do Bazileja. Odtiaľ cestoval kontajner po rieke Rýn až do Antverp a potom na námornej lodi smerom na juh. Plával aj cez Suezský prieplav, ktorý bol pred niekoľkými týždňami zablokovaný nákladnou loďou.

Po obchádzke cez západnú Indiu a medzipristátí v tamojšom prístave, bola táto morská cesta začiatkom júla ukončená v Dar-es-Salam, v Tanzánii. Po vyzdvihnutí z prístavu nasledovalo ešte okolo 1600 km krížom cez Tanzániu a Rwandu. Až potom kontajner konečne dorazil do Bukavu, na južnom konci jazera Kivu, v Demokratickej republike Kongo.

Dohromady prešiel kontajner so svojím cenným nákladom viac ako 18.000 km, pričom vzdušná čiara medzi Rossau a Bukavu je „len“ okolo 6000 km. Transport, predovšetkým posledné úseky po súši, bol spojený s mnohými pre nás len ťažko predstaviteľnými nebezpečenstvami. A tak sme vždy veľmi vďační, keď náklad dorazí do svojho cieľa bez ujmy.

 

Podnikateľky namiesto príjemcov pomoci

Šijacie stroje staré mnoho desaťročí sú pred naložením v našej dielni v Knonau zrevidované ochotnými dobrovoľníkmi. Pred transportom sú tiež starostlivo zabalené, aby počas cesty neutrpeli škody. Vo vzdelávacom centre Panzi slúžia ako pracovný nástroj mladým, nemajetným ženám, ktoré absolvovali trojročné vzdelávanie za krajčírku.

Prečo pracujú ženy v Kongu so šliapacími šijacími strojmi, ktoré v Európe v lepšom prípade poslúžia ako výstavný kus? Odpoveď je jednoduchá: Títo „veteráni“ fungujú bez elektrickej energie, ktorá pre väčšinu ľudí v Bukavu nie je stabilne k dispozícii. Okrem toho sú prakticky nezničiteľné.

Po ukončení vzdelávania dostanú mladé ženy šliapací šijací stroj ako dar. Poslúži im ako štartovací kapitál pre budovanie vlastného podniku. Vďaka tomu sa ženy môžu zmeniť z príjemcov pomoci na drobné podnikateľky. Ak ich obchod dobre funguje, môžu uživiť nielen seba a svoju rodinu, ale dokonca aj prijať ďalších zamestnancov a sami vzdelávať učňov.

 

Aj náradie a štrikované veci

Okrem šijacích strojov bolo v kontajneri aj náradie na obrábanie záhrady a spracovanie dreva. Pri takýchto veciach dávame pozor, aby to boli kvalitné výrobky s dlhou životnosťou. Práca v záhrade je v centre Panzi súčasťou vzdelávacieho procesu. Je to užitočné, pretože mnohé rodiny si pestujú zeleninu pre vlastnú spotrebu.

Náradie na obrábanie dreva slúži na vzdelávanie stolárov. Podobne ako krajčírky aj oni dostanú po ukončení vzdelávania dar: debnu s náradím, aby mohli naučené vedomosti využiť v praxi.

Miesto, ktoré v kontajnery vzniká medzi všetkými tými šijacími strojmi a náradím, vypĺňame štrikovanými vecami. Tie pripravujú angažované ženy – a tiež niekoľko málo mužov – vo Švajčiarsku, Nemecku a na Slovensku. Farebné vesty, čapice a pulóvriky sa postarajú napríklad o rozžiarené oči žien a ich detí v rehabilitačnom centre Panzi.

 

Popis k obrázkom:
1. Príchod kontajnera do centra Panzi.
2. a 3. Vykladanie kontajnera v centre Panzi.
4. Vďaka šijacím strojom je to možné: krajčírky pri vzdelávaní v centre Panzi v Bukavu, DR Kongo.
5. Muži si väčšinou zvolia vyučenie za stolára. Pomocou jednoduchých prostriedkov, ale s veľkým oduševnením sa vyučia svojmu remeslu.
6. Záverečná slávnosť školského roku 2020, stolár dostal do daru debnu s náradím. Vpravo vedúci projektu farár Kishibisha.
7. Pred transportom do Konga sú stroje odborne zrevidované dobrovoľníkmi, tu Wolfgang Schuhmann.
8. Dôležitá je aj starostlivá príprava na transport, aby stroje prečkali dlhú cestu bez ujmy.
9. Peter Neininger pripravuje pre centrum Panzi kufre s náradím. Kvalitné nástroje sú v Kongu veľmi žiadané.