Klinika Walga: Máme sanitku!

Klinika Walga: Máme sanitku!

Veľká radosť na klinike Walga v Etiópii: koncom mája sem dorazila po dlhom čakaní úplne nová sanitka. Ursula Fischerová z kancelárie Misie na Níle v Addis Abebe osobne priviezla toto vozidlo do Walgy, kde ju očakával celý personál.

 

V núdzovom prípade rýchlo do nemocnice

Teraz má klinika k dispozícii spoľahlivé vozidlo, ktorým môže prevážať núdzové prípady do jednej z okolitých vzdialených nemocníc. Použije sa vždy, keď nebude možné pacientovi poskytnúť dostatočnú pomoc priamo na klinike. To môže nastať napríklad pri obetiach nehôd alebo pri nastávajúcich matkách, keď dôjde pri pôrode ku komplikáciám. Pretože klinika Walga ako poskytovateľ základnej zdravotnej starostlivosti nemôže vykonávať operácie.

Vyzdvihnutie pacientov doma, ako je to bežné vo Švajčiarsku alebo v Nemecku, by však bolo nad kapacitné možnosti sanitky a tímu kliniky Walga. Väčšina ľudí prichádza na kliniku autobusom, pešo alebo súkromnou dopravou. Ľudia z odľahlých dedín, ktorí nemôžu sami chodiť, sú prinesení na nosidlách, čo si vyžaduje silných mužov.

 

Láska k blížnemu v praxi

Vhodne vybavená Toyota Land Cruiser ponúka pre transport dostatočný priestor s lehátkom a sedadlom pre sprevádzajúce osoby. Skladacie nosidlá s kolieskami umožňujú jednoduché a šetrné nakladanie a vykladanie. S novou sanitkou má klinika Walga ďalší prostriedok pre záchranu životov, zmiernenie utrpenia a praktický prejav lásky k blížnemu.

Pre nákup a dovoz vozidla boli vynaložené náklady okolo 46.000 EUR. K vyzbieraniu tejto sumy prispela veľká skupina štedrých darcov. Nižšie si môžete pozrieť obrázky z príchodu sanitky na kliniku Walga.

 

Medicínska pomoc na etiópskom vidieku

Klinika Walga zaisťuje od roku 1986 základnú zdravotnú starostlivosť pre oblasť s viac ako 25.000 obyvateľmi. Skutočná spádová oblasť je však ešte väčšia, pretože klinika je vďaka svojej dobrej povesti známa aj v susedných regiónoch. K najčastejším ochoreniam patria zápaly pľúc a iné infekcie dýchacích ciest, napadnutie parazitmi, tráviace problémy a malária.

Naše video vám v štyroch minútach sprostredkuje pohľad do práce kliniky Walga, ktorá mení životy: