Pomáham im, koľko len môžem

Pomáham im, koľko len môžem

Lemma Girma sa narodil s nohami otočenými dovnútra – v jeho domovine boli všetci presvedčení, že je za tým prekliatie. Dnes je Lemma veriacim kresťanom a školiteľom v Centre Misrach (MC).

Therese Ramseier, dlhdobý pracovný pobyt v MC

 

Už ako malý chlapec musel Lemma Girma pomáhať na poliach, napriek jeho ťažkému postihnutiu. Do školy začal chodiť až v desiatich rokoch. Tam sa mu niektorí vysmievali a iní ho ľutovali. Lemmovi sa ani jedno z toho nepáčilo. Chcel jednoducho len to, aby ho videli a akceptovali ako ľudskú bytosť.

V roku 2010, ako 16-ročný, mal Lemma možnosť nechať si operovať jednu nohu. Potom musel každé tri týždne dochádzať na kontroly do Addis Abeby. Mal silné bolesti. Viackrát prišiel do kontaktu s kresťanmi, ktorí mu rozprávali o Ježišovi a Jeho ponuke zmieriť sa s Bohom. Zo strachu pred reakciou rodiny spočiatku nechcel o tom nič vedieť. A predsa v ňom začala rásť živá nádej. Nakoniec sa rozhodol pokračovať na svojej životnej ceste spolu s Ježišom.

Krátko nato našiel Lemma cestu do MC. Po rôznych miestach zakotvil v oddelení optiky, pretože tam mohol dobre pracovať aj napriek svojim nohám, ktoré mu ešte stále spôsobovali ťažkosti a bolesti. V roku 2017 ukončil svoje vzdelávanie a bol zamestnaný ako spolupracovník. Popri tom si dokončil aj školské vzdelanie.

Dnes vyučuje Lemma, ako vedúci oddelenia, mladé ženy a mužov. Väčšina jeho zverencov sú nepočujúci. Lemma hovorí: „Podporujem ich všade, kde môžem. To mi prináša veľké uspokojenie.“ Tento citát pochádza z dojímavého dokumentárneho videa o MC, ktoré malo premiéru začiatkom júla na Misijnej konferencii. Damian Derungs, mladý filmár z Bazileja, ho vytvoril v rámci civilnej služby.

„Daj človeku rybu a bude mať jedlo na jeden deň. Nauč ho loviť ryby a dokáže sa o seba postarať sám.“ To je mottom v MC. Tam sa ľudia s postihnutím učia, ako môžu vďaka remeslu alebo dobrému štúdiu položiť základ, aby sa neskôr dokázali sami o seba postarať. Potrebujú poznať, že nie sú na okraji, ale sú hodnotnými členmi spoločnosti. To je niečo, čo v Etiópii, žiaľ, nie je samozrejmé. Video ponúka prehľad o rozsiahlej práci Centra Misrach, ktoré vzniklo v roku 1982 a medzičasom má viac ako 200 pracovných a vzdelávacích miest.