Niečo teplé pre chladné noci

Niečo teplé pre chladné noci

Anger Akol vstávala už o piatej ráno a išla tromi autobusmi, aby sa dostala do Chartúmu na kliniku Abu Rof. Popri hlavnej ceste pozdĺž Nílu stoja na slnku predavači a ponúkajú pomaranče, granátové jablká a vodné melóny. Na konci asfaltovej cesty odbočila 70-ročná žena na poľnú cestu, ktorá vedie ku klinike.

 

Anger Akol tu bola už pred niekoľkými mesiacmi. Vtedy bola ošetrená na kožné ochorenie, ktoré sa vyskytuje predovšetkým u ľudí žijúcich v chudobných pomeroch. Dnes prišla, aby ukázala lekárom svoje oči. Už roky zle vidí. Vlastne len kvôli tomu prišla až z juhu krajiny do hlavného mesta: aby si nechala prezrieť a ošetriť oči.

 

Na vlastnú päsť

Na juhu krajiny musela zanechať svojho syna. Jej dcéra prišla spolu s ňou na sever, ale žiaľ, medzičasom zomrela. Teraz žije Anger Akol sama na okraji mesta, v chatrči z kartónu. V odpadkoch našla sandále, ktoré teraz nosí.

S očami Anger Akol to nevyzerá dobre. Jedno oko by sa ešte dalo zachrániť, ale lekárka váha s operáciou, pretože nechce riskovať, aby táto staršia dáma celkom neoslepla. Potom by bol jej život ešte ťažší. Domovy pre seniorov sú v Sudáne k dispozícii len pre malú skupinu ľudí. Kto nemá žiadnych príbuzných, ktorí by sa o neho postarali, je odkázaný sám na seba. Pre ďalšiu konzultáciu dostala Anger Akol kontakt na očného špecialistu.

 

Ochrana pred bodavým chladom

Okrem toho dostala žena aj teplé oblečenie a štrikovanú deku zo Švajčiarska. Tieto veci by mali vychudnutú ženu ochrániť pred bodavým vetrom na okraji mesta. O útulnom, vykúrenom príbytku nemôžu ľudia ako Anger Akol ani len snívať. O to viac sú vďační, že na klinike Abu Rof dostanú viac, ako len medicínsku pomoc.

 

Popis obrázkov:
1. 70-ročná Anger Akol dostala okrem iného teplé oblečenie.
2. Deti v pestrofarebnom, štrikovanom oblečení, ktoré s láskou pripravujú priatelia Misie na Níle vo Švajčiarsku, Nemecku a na Slovensku.