Iskra nádeje v Sudáne

Iskra nádeje v Sudáne

Inflácia (inými slovami zvyšovanie cien) sa v Sudáne počas minulého roku pohybovala každý mesiac v dvojciferných percentuálnych číslach. Koncom roku 2020 dosiahla neuveriteľných 267%. Priemerné ceny za tovary každodennej spotreby sa vďaka tomu takmer strojnásobili.

Dôležité základné potraviny, ako napríklad proso, zdraželi dokonca päť- až šesťnásobne. Pre obyvateľstvo Sudánu, ktoré bolo chudobné už aj pred infláciou, sú dôsledky takéhoto vývoja zničujúce: ľudia si môžu zo svojho mizivého príjmu dovoliť ešte menej ako predtým. Kto má ešte peniaze, musí stáť v rade dve alebo tri hodiny, aby si mohol v pekárni kúpiť chlieb. Na čerpacích staniciach sú čakacie doby bežne až do dvanásť (!) hodín. Aj lieky sú dostupné už len s ťažkosťami.

Povodeň zničila 175 000 domov
Koncom leta 2020 zažil Sudán ešte k tomu zlú povodeň. V hlavnom meste Chartúm sa hladina Nílu zdvihla na 18 metrov, čo bola najvyššia úroveň od začiatku merania v roku 1902. Po celej krajine bolo zničených asi 175 000 domov, bola zničená úrodná pôda aj žatva. Následky tejto katastrofy budú túto zúfalo chudobnú krajinu zamestnávať ešte veľmi dlho.

Misiou na Níle podporovaná klinika Abu Rof, v ktorej nachádzajú lekársku pomoc hlavne vnútorní utečenci, bola pred povodňou uchránená – vďaka Bohu za to. Ak by povodeň kliniku zasiahla, hrozilo by veľké riziko, že sa zrútia takmer 100 rokov staré budovy, postavené tradičným spôsobom z dreva a hliny. Sme vďační, že klinika môže byť naďalej otvorená a denne tak ponúkať ľuďom v núdzi oázu nádeje. *

Koniec amerických sankcií
Vo všetkej tejto núdzi sa objavil aj malý lúč nádeje: Po 27 rokoch USA vyňalo Sudán zo zoznamu tzv. teroristických krajín. Pod masívnymi sankciami, ktoré s tým boli spojené, krajina veľmi trpela. Teraz existuje aspoň šanca, že by sa Sudán mohol hospodársky zotaviť, aj keď potrvá roky, pokým sa pozitívne účinky dostanú medzi široké obyvateľstvo. Zrušením sankcií sa vytvárajú aj podmienky na možné oddlženie. Rokovania o tejto otázke prebiehajú za účasti Medzinárodného menového fondu.

*Pozrite si krátky film z našej produkcie. V niekoľkých minútach predstavuje prácu kliniky Abu Rof (v nemčine):

Popis obrázkov:
1. Lúč nádeje v ťažkom roku 2020: Miestny darca venoval klinike Abu Rof 600 kilogramov terapeutických výrobkov.
2. Pohľad na Níl v Chartúme pred a počas ničivých povodní. 
3. Povodne zničili nielen veľké množstvo domov, ale aj dôležité časti infraštruktúry, napríklad tento most. 
4. Mnoho ľudí, ktorí hľadajú pomoc na klinike Abu Rof, žije v ťažkých podmienkach v púšti okolo Chartúmu. 
5. Na nádvorí kliniky môžu pacienti na konzultáciu čakať v tieni.
6. Jednoduché, ale spoľahlivé laboratórium s dobre vyškoleným personálom umožňuje robiť vyšetrenia, s cieľom odhaliť tie najdôležitejšie choroby. 
7. Mnoho tovarov každodennej spotreby nielen veľmi zdraželo kvôli rýchlo rastúcej inflácii, ale sú aj ťažko dostupné.