Nezávislá napriek slepote

Nezávislá napriek slepote

Bantschiayehu prišla na svet na Etiópskom vidieku. Jej meno znamená: „Vidím v tebe niečo dobré“. Ako trojročná oslepla, pretože mala nedostatočný prísun vitamínu A. Priniesli ju síce do kliniky Walga na vyšetrenie, ale príliš neskoro na to, aby sa jej zrak podarilo zachrániť.

Neskôr poslal pracovník kliniky dievčatko do Addis Abeby do centra Misrach, kde bola možnosť vzdelávania pre zdravotne postihnutých. Tam jej vysvetlili, aké má možnosti. Bantschi, taká je skrátená verzia jej mena, dostala miesto v internátnej škole a centrum Misrach ju finančne podporilo. Od siedmej triedy mohla začať navštevovať normálnu školu, takže bola v kontakte s vidiacimi deťmi.

Cesta k profesii
Vo februári 2009 boli v centre Misrach otvorené nové ubytovacie priestory pre skupinu nevidiacich žien a Bantschi sa tam mohla nasťahovať. Bývala tam štyri a pol roka. Bol to čas s mnohými vzostupmi i pádmi, ako sa v živote mladého človeka stáva, ale aj čas, v ktorom rástli hodnotné vzťahy.

Na jeseň 2013 Bantschi odišla študovať na univerzitu. Tri roky študovala špeciálnu pedagogiku. Po návrate do Addis Abeby pre ňu nebolo ľahké nájsť si prácu, ale nakoniec ju zamestnali na štátnej škole ako poradkyňu pre matky a ich deti.

Vlastná rodina a nečakaný problém
Neskôr sa Bantschi vydala a v novembri 2019 prišlo na svet jej prvé dieťa. Spočiatku sa všetko zdalo byť v poriadku. No potom uvrhol zdravotný problém rodinu do finančnej núdze: mladá matka musela prestať s kojením a kupovať sušené mlieko. V Etiópii je to drahý dovozový produkt, ktorý si väčšina ľudí sotva môže dovoliť. Nákup sušeného mlieka vyviedol tesný rodinný rozpočet z rovnováhy, no nakoniec sa podarilo nájsť pre tento problém riešenie.

V novembri 2020 mala Eldana, tak sa volá Bantschina dcéra, jeden rok. Malá rodina oslávila narodeniny spolu s Therese Ramseier, pracovníčkou Misie na Níle, ktorá sa pre Bantschi stala počas jej pobytu v centre Misrach náhradnou mamou.

Pomáhať iným
Z dievčaťa, ktoré za nešťastných okolností stratilo zrak, sa stala samostatná dospelá žena, ktorá si mohla založiť rodinu a vďaka svojmu povolaniu mohla podporovať iné mladé matky. Ako hovorí jej meno Bantschiayehu: „Vidím v tebe niečo dobré.“

 

Aktuálne doplňujúce info:

Zdražovanie spôsobuje finančnú núdzu
Zložitá situácia s ochorením Covid-19 a politické napätie viedli v Etiópii k veľkému zdražovaniu. Následkom toho sa mnohí ľudia dostávajú do existenčných problémov: chýbajú im peniaze na zaplatenie nájmu alebo kúpu jedla, nieto ešte, aby mysleli na správne vyváženú stravu.

92 EUR za liter oleja?
Príklad z bežného života: Liter oleja, ktorý človek potrebuje na varenie, stojí okolo 120 Birrov, čiže zhruba 2,50 CHF (ca. 2,30 EUR). No v prepočte na švajčiarske pomery táto suma zodpovedá výške viac ako 100 CHF (viac ako 92 EUR).

Už predtým, za normálnych okolností, museli ľudia v Etiópii vynaložiť na bývanie a stravu oveľa väčšiu časť príjmu ako vo Švajčiarsku. A tak im sotva zostane niečo navyše, aby si tvorili rezervu. Nepredvídané výdavky, ako napríklad pobyt v nemocnici, vedú veľmi rýchlo k tomu, že rodinný rozpočet už nestačí. Zdravotné poistenie alebo nejakú inú poistku, ktorá by v takýchto prípadoch pomohla, sotva niekto má.

Aj rodina, spomenutá vyššie v texte, sa opäť dostala do núdzovej situácie. Bantschin manžel nie vlastnou vinou dostáva prechodne len polovicu svojho platu. Počas tohto ťažkého prechodného obdobia ich opäť podporuje centrum Misrach. Bez tejto podpory by táto rodina nemohla viac platiť nájom, čo v Etiópii väčšinou vedie k okamžitému vysťahovaniu.

Malé čiastky, veľké dôsledky
Centrum Misrach má špeciálny sociálny fond, ktorý pomáha spolupracovníkom alebo učňom v závažných núdzových situáciách. Už niekoľko mesiacov sú na tím centra kladené extrémne nároky, pretože počet takýchto prípadov rastie. Pritom sumy, o ktoré sa v jednotlivých prípadoch jedná, môžu ľuďom v Európe znieť smiešne: V prípade Bantschinej rodiny postačí 1500 Birrov (zhruba 28 EUR) mesačne, aby mohli preklenúť toto núdzové obdobie. V Etiópii takéto malé čiastky rozhodujú o tom, či bude mať rodina naďalej skromné bývanie, alebo skončí na ulici.