Cenný náklad pre centrum Panzi

Cenný náklad pre centrum Panzi

23. marca sme vyslali na dlhú cestu veľmi cenný náklad: v Güetli v Mettmenstettene vyzdvihlo nákladné auto 20 stôp dlhý kontajner, naplnený 63 šliapacími šijacími strojmi a ďalším humanitným materiálom, a dopravilo ho do mesta Bazilej.

Z Bazileja pokračoval po rieke Rýn až do Antverp. Potom nasledovala plavba na námornej lodi cez Stredozemné more a Suezský prieplav do prístavu Dar-es-Salaam v Tanzánii. Odtiaľ bude treba prejsť ešte zhruba 1600 km po hrboľatých cestách až do Bukavu v Demokratickej republike Kongu. Príchod tam sa očakáva koncom mája.

Nezničiteľný a nezávislý od elektrickej energie
Šijacie stroje staré niekoľko desaťročí, ktoré by vo Švajčiarsku v najlepšom prípade poslúžili ako dekorácia, budú po transporte do našej dielne v Knonau odborníkmi zrevidované, aby boli opäť plne funkčné. Vo vzdelávacom centre Panzi potom poslúžia mladým nemajetným ženám ako pracovný nástroj v procese výučby za krajčírku. Na rozdiel od moderných elektrických šijacích strojov, šliapacie šijacie stroje fungujú bez elektrického prúdu a sú veľmi pevné.

Po ukončení trojročného vzdelávania dostanú mladé ženy – muži sa učia za krajčírov len zriedka – šliapací šijací stroj ako štartovací kapitál. To im poskytne šancu, otvoriť si neskôr vlastný obchod. Mnohým sa to aj podarí. Stanú sa úspešnými drobnými podnikateľkami, zamestnajú spolupracovníčky a sami si vzdelávajú učnice.

Kongo potrebuje nositeľov nádeje
Vo vojnou zmietanej krajine, kde vládne veľká núdza a neistota, prispieva centrum Panzi k tomu, aby sa z mladých ľudí stali nositelia nádeje. Je to vďaka starým šliapacím šijacím strojom, ktoré by vo Švajčiarsku sotva našli využitie. Ale aj vďaka mnohým ľuďom, ktorí sa angažujú v praktickej pomoci alebo finančne.

Náklady na transport sú okolo 9100 eur
Aj keď šliapacie šijacie stroje dostaneme bezplatne a pri ich príprave sa zúčastňuje veľa dobrovoľníkov, tento cenný náklad sa zo Švajčiarska do Konga nedopraví zadarmo. Náklady na prepravu sú okolo 9100 eur. V prepočte na jeden šijací stroj je to asi 140 eur. Ak vás tento projekt oslovil a chcete ho podporiť, budeme vďační za váš dar. Viac informácií nájdete v rubrike: Podporte nás. V prípade akýchkoľvek ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať. Ďakujeme!

Pozrite si nasledujúce obrázky a dozviete sa, čo všetko je potrebné, pokým je 20 stôp dlhý kontajner pre centrum Panzi plne naložený a môže vyraziť na cestu do Konga.

 

Popis obrázkov:
1. Január 2021: Je kontajner vhodný na prepravu? Certifikácia bola úspešná.
2. Dobrovoľníci pripravili šliapacie šijacie stroje na dlhý transport tak, aby boli dobre chránené.
3. Všetky prázdne miesta sú zaplnené výplňovým materiálom – spravidla štrikovanými vecami.
4. Na odoslanie do Konga sú pripravované aj debny s náradím pre budúcich stolárov.
5. Štrikované veci, ktoré zhotovili mnohé usilovné podporovateľky, sú roztriedené a zabalené.
6. V tejto chvíli je sklad ešte pomerne plný štrikovaných vecí. Keď bude kontajner pripravený na odoslanie, sklad zostane takmer prázdny.
7. Sú to skutočné skvosty – starostlivo a odborne zrevidované šliapacie šijacie stroje.
8. Kontajner sa pomaly zapĺňa. Nakoniec v ňom bude 63 šijacích strojov.
9. Aby sa priestor využil optimálne, všetko je starostlivo vyplnené. Často ide o centimetre.
10. Hotovo! Časť tímu pomocníkov pred plne naloženým, 20 stôp dlhým kontajnerom.
11. 23. marec: Pre vyzdvihnutie kontajnera v Güetli je potrebné nákladné auto a žeriav.
12. Nákladný príves treba pripraviť na naloženie kontajnera.
13. Čoskoro vyrážame na cestu: kontajner je umiestnený na príves.
14. Nákladné auto privezie kontajner do mesta Bazilej do prístavu na rieke Rýn. Šťastnú cestu!
15. V centre Panzi v Kongu budú šliapacie šijacie stroje použité pri výučbe krajčírok.