Krutá voľba

Krutá voľba

Therese Ramseier, spolupracovníčka v centre Misrach v Addis Abebe, je často konfrontovaná so zložitými životnými situáciami, ktoré sú pre nás Európanov len ťažko predstaviteľné. V Etiópii ale patria ku každodennému životu. Ukážkou toho je aj nasledujúci príbeh.

 

“Mladá žena menom Tiruset (v preklade: dobrá žena), ktorá následkom choroby stratila zrak a pred niekoľkými rokmi absolvovala školu pre nevidiacich v centre Misrach, práve čakala svoje druhé dieťa. V treťom mesiaci tehotenstva sa objavili silné bolesti v ľavom lýtku. Lekárske vyšetrenie ukázalo hlbokú žilovú trombózu, ktorá si vyžadovala lieky na zníženie zrážanlivosti krvi.

Lieky, ktoré sú vo forme tabliet a boli by finančne dostupné, môžu poškodiť nenarodené dieťa. Tehotné ženy potrebujú iný liek, ktorý je v tekutej forme a neprejde do placenty. Ten sa musí dvakrát denne podávať injekciou, ale v Etiópii je extrémne drahý.

 

Prekvapivé riešenie

Lekári radili prerušiť tehotenstvo, ale pre tento manželský pár také riešenie neprichádzalo do úvahy. A tak začal manžel, ktorý je sám nevidiaci, prosiť o peniaze všetkých známych a príbuzných. Toto úsilie však bolo beznádejné: denne 1500 až 3000 Birrov (t.j. 32 až 63 EUR) v závislosti od značky lieku, a to počas štyroch mesiacov – to je aj pre nás Európanov veľa peňazí a v Etiópii to znamená celý majetok.

Nakoniec prišiel muž so svojím trápením do centra Misrach a prosil o pomoc. Každá dobrá rada bola teraz doslova drahá. Napadlo mi, či nebude náhodou lacnejšie zaobstarať tento liek v Európe. A skutočne sa potvrdilo, že liek – ako ostatne vždy – sa dá v krajinách ako Švajčiarsko alebo Nemecko zaobstarať za zlomok ceny. Tak sa podarilo nájsť znesiteľné riešenie.

Veľmi sa ma dotýka, že si mnoho tunajších ľudí jednoducho nemôže dovoliť potrebné lekárske ošetrenie. Vo vyššie opísanom príbehu by bez nášho zásahu musel byť buď obetovaný život dieťaťa alebo by bol vystavený riziku život matky, ktorej by bez liečby hrozila pľúcna embólia.”

 

Odvaha a dôvera Bohu

Tento príbeh nám ukazuje: V mnohých afrických krajinách stretávame na každom kroku veľkú biedu. Uprostred nej ako Misia na Níle, a predovšetkým naši spolupracovníci v Afrike, čelíme výzve stále znova hľadieť do tvárí núdznych ľudí, vnímať ich potreby a hľadať kreatívne riešenia. Vystaviť sa niečomu takému vyžaduje odvahu a dôveru Bohu.

 

Popis obrázkov:
1. Therese Ramseier pri práci v krajčírskej dielni centra Misrach, kde je zodpovedná za zaistenie kvality.
2. V centre Misrach majú nevidiaci možnosť venovať sa zmysluplnej práci a tak si zarobiť peniaze na živobytie.
3. V stolárskej dielni sa učia predovšetkým nepočujúci mladí muži. Takto sa z nich stávajú vyhľadávaní odborníci.
4. Ďalšie vzdelávacie miesta ponúka veľká krajčírska dielňa.