Keď pavúky tkajú spoločne…

Keď pavúky tkajú spoločne…

Sofia Würmli, výkonná riaditeľka nadácie Solidarita so svetom (Solidarität mit der Welt – SDW), hovorí o dlhoročnej spolupráci s Misiou na Níle:

Kvalifikovaní ľudia
Moja prvá návšteva ako výkonnej riaditeľky nadácie Soldarita so svetom (SDW) viedla do Etiópie ku projektom Misie na Níle. Navštívila som centrum Misrach, poľnohospodársky projekt Nono a zdravotné stredisko Walga. Nadobudla som tam istotu, že kvalifikovaní ľudia so zapáleným srdcom, umožňujú projektom rásť a prosperovať. Napríklad centrum Misrach, ktoré umožňuje ľuďom s telesným postihnutím nadobudnúť sebestačnosť.

Viac ako len kvapka na horúcom kameni
Spôsob práce sa z chránenej dielne v priebehu rokov rozvinul na odborné vzdelávacie centrum s výbornou povesťou. Tak sa pomoc k svojpomoci stala niečím viac, ako len kvapkou na rozpálenom kameni! Spoznala som jedného nevidiaceho muža, ktorý dokáže uživiť svoju rodinu. Mohol sa rozlúčiť so životom na ulici a v extrémnej chudobe. Alebo zrakovo postihnutá žena, ktorá vedie malý podnik s viacerými zamestnankyňami: aj ona vedie nezávislý život namiesto čakania na almužny. My vo Švajčiarsku sa môžeme učiť od ich podnikateľského ducha. Čím sú obaja výnimoční? Veria v zmenu, využili príležitosť a dokázali sa popasovať s nepriaznivými okolnosťami.

Sústredená aj v protivetre
Misia na Níle má víziu, premieňa ju na skutočnosť a zostáva na ňu sústredená aj v protivetre. Každý projekt je realizovaný ľuďmi s individuálnymi darmi, talentom a zručnosťami. Nadácia SDW k tomu prispieva tým, že v priemyselných firmách zbiera finančné prostriedky. Misia na Níle dáva organizačné a realizačné schopnosti. Lokálni spolupracovníci prinášajú svoje know-how a svoje kontakty. Všetci spoločne dávajú do toho srdce a dušu a presvedčenie, že projekty budú prínosom. A tak sme spoločne silnejší! Alebo, ako hovorí jedno etiópske príslovie: „Ak pavúky tkajú spoločne, môžu do svojej siete chytiť aj leva.“

 

Sophia Würmli je výkonnou riaditeľkou nadácie Solidarita so svetom (Solidarität mit der Welt – SDW). Nadácia zbiera v priemyselných podnikoch finančné prostriedky pre rozvojovú spoluprácu. Misiu na Níle podporuje nemalými čiastkami už dlhé roky.
Tento text vznikol ako príspevok do časopisu Wasserquellen (v slovenčine Pramene), v ktorom Vás informujeme o našej práci. Radi ho budeme posielať aj Vám: kontaktujte nás.