Centrum Panzi pripravuje nové možnosti

Centrum Panzi pripravuje nové možnosti

Farár Maurice Kishibisha má naozaj dosť práce: usilovný farár vedie centrum Panzi, popri tom organizuje semináre na podporu mieru a sprevádza veľký počet cirkevných zborov. No strata perspektívy u mnohých mladých ľudí ho núti pracovať aj na rozšírení centra.

Ženy na vzostupe
Doteraz sa v centre Panzi vzdelávali krajčírky a stolári. Oba učebné odbory sú k dispozícii mužom aj ženám, no v minulosti to bolo viac teóriou ako praxou. Teraz sa však chystá šesť žien vstúpiť do vzdelávania v tradične mužskom remesle – stolárstve. Skutočnosť, že ženy, aj tie, ktoré majú deti, sa naplno venujú remeslu, je v Kongu bežná. Pretože na vytvorenie príjmu a zabezpečenie rodiny, je potrebná každá dostupná ruka.

Ďalšie vzdelávanie už čoskoro
Už dlhšiu dobu mal farár Kishibisha prianie, ponúknuť aj ďalšie možnosti vzdelávania. To sa teraz stáva realitou: v dohľadnej budúcnosti by sa mali motivované mladé ženy a mladí muži vzdelávať aj v profesiách murár a automechanik. Za týmto účelom vzniknú dve jednoduché budovy. Základy sú už položené a prebiehajú murárske práce. Aj nábor personálu, ktorý bude pre nové vzdelávacie odbory potrebný, už začal (nižšie si môžete pozrieť obrázky).

Náklady na výstavbu nových priestorov sú okolo 49 000 EUR. Financovanie je zaistené vďaka predaju malého pozemku v centre Bukavu, ktorý už nie je potrebný. S príjmom ďalších učňov samozrejme porastú aj ročné náklady na prevádzku. K 90 až 100 ženám a mužom, ktorí sa nachádzali vo vzdelávacom centre doteraz, pribudne zatiaľ 24 ďalších a priebežne zrejme ešte raz toľko. To je pre nás veľkou finančnou výzvou.

Tím centra Panzi je pripravený v rámci možností vytvárať aj vlastný príjem. Stolárska dielňa bola nedávno schopná dodať jednému cirkevnému spoločenstvu stoličky, stoly a postele v hodnote takmer 11 000 EUR.

Živý rozhovor poskytne hlbší pohľad
Markus Fischer (riaditeľ misie) a Michael Kümin (vedúci administratívy) boli počas jesene 2021 na návšteve v centre Panzi. Pri tom mali príležitosť navštíviť bývalých učňov, ktorí sa osamostatnili, a tak si budujú vlastný život. Jedna krajčírka, ktorá teraz vzdeláva ďalších šesť učníc, povedala: „Počas pobytu v centre Panzi som veľmi veľa dostala a o tieto vedomosti sa chcem podeliť s ďalšími.“ O svoje zážitky sa podelila v hodinovom rozhovore. Nájdite si čas a ponorte sa do života vo Východnom Kongu.

Máte momentálne málo času alebo máte záujem vypočuť si niečo o konkrétnej téme? Potom kliknite na tento odkaz na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=zePVg4FN-f0
V popise pod videom nájdete odkazy, pomocou ktorých môžete preskočiť priamo na zvolenú tému.

Popis obrázkov:

  1. Vyučovanie teórie v triede stolárov. Obzvlášť potešujúce: do tohto vzdelávania sa prihlásilo hneď šesť žien.
  2. Pekná zákazka: stoličky, stoly a postele pre cirkevný zbor.
  3. Pozor, nebezpečenstvo pádu: návšteva u absolventky, ktorá vedie malú dielňu na exponovanom mieste.
  4. Jedna z dvoch jednoduchých budov, ktoré budú slúžiť rozšírenému vzdelávaniu, je vo výstavbe.
  5. Ešte veľa stavebných kameňov čaká na svoje použitie.
  6. Pri vzdelávaní krajčírok sa väčšinou dve učnice delia o jeden cenný šliapací šijací stroj.