Podstata Vianoc

Podstata Vianoc

Advent je čas radostného čakania, ale čo vlastne očakávame? Skvelé darčeky, výborné jedlo alebo dokonca soby so Santom na saniach?

 

O čo v skutočnosti ide

Od začiatku decembra visí pred našou kanceláriou v Knonau lampáš so štyrmi symbolickými obrázkami. Tieto obrázky odkazujú na to, o čom Vianoce vlastné sú – o narodení Ježiša Krista, podľa ktorého dodnes počítame náš letopočet.


Jasličky
Vianoce sú sviatkom, kedy viac ako dve miliardy kresťanov každý rok slávia narodenie Ježiša Krista. Mária položila svojho a Božieho Syna do celkom jednoduchých jaslí. Vtedy sa začalo nové počítanie času a nová nádej pre každého človeka.

Anjeli
Ježiš Kristus je tak významný, že Jeho narodenie bolo mnoho rokov dopredu predpovedané – aj prostredníctvom anjelských zjavení. Má to pádny dôvod: Ježiš prišiel obnoviť spojenie medzi Bohom a ľuďmi.

Pastieri
Dokonca pastierom, ktorí boli v noci na poli so svojím stádom, zažiarilo svetlo. Aj dnes môže byť každý lampáš, každá sviečka a každé svetlo odkazom na to, že Ježiš môže zasvietiť aj tam, kde na nás dolieha ťažká tma beznádeje.

Traja králi
Dokonca králi (alebo mudrci) boli pomocou hviezdy privedení k Ježišovi. To môže byť aj pre nás dnes pozvaním, aby sme venovali pozornosť veciam, ktoré nás vedú k Ježišovi. On je aj dnes svetlom, čiže nádejou pre svet.
(Autor textu: farár Freddy Staub)

 

Niesť svetlo do sveta

Niesť toto svetlo, túto nádej do sveta, je centrom aj našej práce v krajinách pozdĺž Nílu. Ako konkrétne pracujeme a aké praktické ciele sledujeme sa dozviete v rubrike: Naše ciele. Čo nás k tomu motivuje a čo je pre nás obzvlášť dôležité, to si prečítate v rubrike: O nás.

Mimochodom, na posolstvo Vianoc odkazuje v celom Švajčiarsku niekoľko stoviek lampášov s rovnakým motívom. Navrhla ich Agentur C a vyrába ich sociálny podnik Südkurve Lyss.

 

Popis obrázkov:

  1. Egon Graf pri montovaní vianočného lampáša.
  2. Desiatky sviečok čakajú na to, aby na Štedrý večer zaplavili Misijný dom sviatočným svetlom.
  3. Vysvietený Misijný dom v prvý decembrový večer.