Podstata Vianoc

Podstata Vianoc

Advent je čas radostného čakania. Ale čo vlastne očakávame? Drahé darčeky, výborné jedlo alebo dokonca soba so Santa Klausom na saniach?

O čo v skutočnosti ide
Od začiatku decembra visí pred našou kanceláriou v Knonau lampáš so štyrmi symbolickými obrázkami. Tieto obrázky odkazujú na to, o čom Vianoce vlastné sú – totiž, nie až tak o ligotavom vianočnom stromčeku, drahých darčekoch alebo o soboch so Santa Klausom. Vianoce sú o narodení Ježiša Krista, podľa ktorého dodnes počítame náš letopočet.


Jasličky
Vianoce sú sviatkom, kedy viac ako dve miliardy kresťanov každý rok slávia narodenie Ježiša Krista. Mária položila svojho a Božieho Syna do celkom jednoduchých jaslí. Vtedy sa začalo nové počítanie času a nová nádej pre každého človeka.

Anjeli
Ježiš Kristus je tak významný, že Jeho narodenie bolo mnoho rokov dopredu predpovedané – aj prostredníctvom anjelských zjavení. Má to pádny dôvod: Ježiš prišiel obnoviť spojenie medzi Bohom a ľuďmi.

Pastieri
Dokonca pastierom, ktorí boli v noci na poli so svojím stádom, zažiarilo svetlo. Aj dnes môže byť každý lampáš, každá sviečka a každé svetlo odkazom na to, že Ježiš môže zasvietiť aj tam, kde na nás dolieha beznádej ako ťažká tma.

Traja králi
Dokonca králi (alebo mudrci) boli pomocou hviezdy privedení k Ježišovi. To môže byť aj pre nás dnes pozvaním, aby sme venovali pozornosť veciam, ktoré nás vedú k Ježišovi. On je aj dnes svetlom, čiže nádejou pre svet.
(Autor textu: farár Freddy Staub)


Niesť svetlo do sveta
Niesť toto svetlo, túto nádej do sveta, je centrom aj našej práce v krajinách pozdĺž Nílu. Ako konkrétne pracujeme a aké praktické ciele sledujeme sa dozviete v rubrike: Naše ciele. Čo nás k tomu motivuje a čo je pre nás obzvlášť dôležité, to si prečítate v rubrike: O nás.

Mimochodom, na posolstvo Vianoc odkazuje v celom Švajčiarsku viac ako 300 lampášov s rovnakým motívom. Tu môžete vidieť, kde všade tieto lampáše sú: https://agentur-c.ch/bereits-bestellte-laternen/

Popis obrázkov:
1. Egon Graf pri montovaní vianočného lampáša.
2. Desiatky sviečok čakajú na to, aby na Štedrý večer zaplavili Misijný dom sviatočným svetlom.
3. Beatrice Hauser, Katharina von Bergen a Karoline Fust pripravujú malé vrecúška, naplnené dobrotami, ktoré si budú môcť účastníci slávnosti vziať so sebou.
4. V priebehu večera bude rozdaných viac ako 50 pripravených vianočných balíčkov a letákov.
5. Vysvietený Misijný dom v prvý decembrový večer.