Deti so špeciálnymi potrebami

Deti so špeciálnymi potrebami

Deti s postihnutím sú v Egypte často vnímané ako hanba, a preto sú schovávané. Nedávno sme sa mohli v našej nemocničnej škôlke o takéto deti postarať. Aj ony by mali zažiť, že sú cenným Božím stvorením. A dalo by sa urobiť ešte o mnoho viac.

Lea Pfenninger, dlhodobé pracovné nasadenie v nemocničnej škôlke, Horný Egypt

 

Začalo to malou Philomenou, ktorá sa pred necelými troma rokmi narodila s rázštepom chrbtice. Počas prvých mesiacov sa o ňu s láskou staral nemecký fyzioterapeut, ktorý absolvoval prax u nás v nemocnici. Neskôr sa jej matka pýtala, či by sme Philomenu prijali do detskej škôlky. To ma potešilo, ale aj trochu vystrašilo. Bude náš tím schopný správne sa o toto dieťa postarať?

 

Philomena navštevuje škôlku

Ako obvykle, keď sme mali v niečom neistotu, modlili sme sa spolu s vedúcou pracovníčkou Alisabat za poznanie správnej cesty. Netrvalo dlho a prišla som do kontaktu s jednou špecialistkou z Asuánu, ktorá bola ochotná nás navštíviť. Výsledok bol úžasný: Zbavila nás všetkého strachu, vzbudila v nás lásku k tomuto dieťaťu a dala nám cenné rady. A tak je malá Philomena od novembra 2021 u nás. Vytvoril sa aj vzácny vzťah s matkou, ktorej sa kvôli postihnutej dcére vyhýbajú všetci príbuzní a cíti sa veľmi osamelo. Dokonca aj jej manžel, ktorý pracuje v Hurghade, jej robí výčitky.

 

Invalidný vozík pre Fila

Odvtedy vznikli ďalšie kontakty s deťmi so špeciálnymi potrebami. Keď bola ergoterapeutka Anna Lahi v apríli opäť u nás, zorganizovali sme stretnutie pre štyri takéto deti a ich matky. Chceli sme ich dostať z izolácie! Anna priniesla invalidný vozík pre chlapca menom Filo, ktorý má ochrnuté nohy. Filovi to uľahčilo stretávanie s inými deťmi, ktoré ho s úplnou samozrejmosťou zapojili do svojich hier. To bolo radosti!

 

Kto by mohol pomôcť?

Keď deti dostanú láskavú a kompetentnú starostlivosť, urobia v krátkom čase veľké pokroky. V tomto bola pre nás veľmi cenná podpora fyzioterapeuta alebo ergoterapeuta, či už na kratší alebo dlhší úväzok. Ak máš takéto vedomosti a tieto riadky ťa oslovili – ktovie, možno potrebujeme práve Teba?