Vianočný čas v Egypte

Vianočný čas v Egypte

Zatiaľ čo západný svet oslavuje Vianoce 25. decembra, v Egypte sa sviatky začínajú o 13 dní neskôr, 7. januára. Ortodoxní kresťania sa postia 43 dní pred sviatkami. Odkiaľ tento zvyk pochádza, to nám vysvetlí Magdalene S., ktorá pracuje v nemocnici podporovanej Misiou na Níle v Hornom Egypte.

40 dní odkazuje na čas, ktorý strávil Mojžiš na vrchu Sinaj, kde dostal dosky zákona. Ďalšie tri dni majú pôvod v legende z 10. storočia: Vtedajší vládca sa údajne vyhrážal kresťanom smrťou, ak sa im nepodarí – podľa Ježišovho zasľúbenia v Matúšovi 17,20 – spôsobiť, aby sa hora Mokatam premiestnila na iné miesto. Podľa legendy sa to skutočne malo stať za účasti Panny Márie po tom, čo sa koptský pápež Abraham Alexandrijský tri dni neprerušene postil.

Postiť sa a spievať
Počas 43-dňového pôstu sa mnohí koptský kresťania od polnoci do obeda zriekajú jedla aj nápojov. Vo zvyšnom čase sa zdržiavajú všetkých potravín, ktoré obsahujú živočíšnu bielkovinu. Okrem toho sa pripravujú na Vianočné sviatky aj chválospevmi. Počas štyroch týždňov pred sviatkami sa v noci zo soboty na nedeľu koná Tasbeha, čo v preklade znamená „chvála“. Kresťania, medzi nimi aj mnohí mladí ľudia, spievajú až do skorých ranných hodín k tomu určené chválospevy a biblické miesta, okrem iného pieseň chvály z 2. Mojžišovej 15, záchrana troch mužov z ohnivej pece (Daniel 3) a uctievanie živého Boha (Žalm 135).

Baba Noel prichádza
V mnohých hoteloch a nákupných centrách, a stále častejšie aj v kostoloch, nájde človek podľa západného vzoru vianočné stromčeky a „Baba Noel“, ako tu nazývajú Santa Clausa. Ten samozrejme prináša darčeky. Tento západný spôsob Vianoc sa tu oslavuje do Silvestra. V rodine Vianoce znamenajú, že človek dostane nové oblečenie, ak sú na to finančné možnosti, a eventuálne malý obnos peňazí od starých rodičov. Nemocnica už niekoľkokrát rozdávala potravinové balíčky chudobným obyvateľom. Na štedrý večer sa končí pôst a podáva sa špeciálne jedlo.

Pokazený žalúdok po prerušení pôstu
Naša nemocnica má samozrejme otvorené aj počas Vianoc. Prvá polovica noci býva ešte pokojná, takže službukonajúci lekári, ošetrujúci personál a strážnici môžu spoločne sláviť malú bohoslužbu. Na konci pôstu sa všetci sa stretávajú, aby zjedli prinesené pochúťky. V druhej polovici noci to môže vyzerať dosť turbulentne, lebo ak si po pôste príliš naplníte brucho, ľahko pristanete s črevnými ťažkosťami na pohotovosti. Pretože všetci ostatní oslavujú, naša nemocnica je často jediným miestom, kam ísť.

Nech sa ti dobre darí!

Na Štedrý deň sa s každým pacientom lúčime s týmto želaním: „Kol sana wento tayyebeen!“ V našom jazyku to má zhruba tento význam: „O rok budú opäť Vianoce, dovtedy nech sa ti dobre darí!“