Kľúčový faktor vzdelávanie

Kľúčový faktor vzdelávanie

Rast, nové nasmerovanie, výstavba – v našich projektoch sa toho deje veľa. Ukazuje to aj nasledujúci úryvok z výročnej správy Misie na Níle 2022.

Mathias Rellstab, Misia na Níle, zodpovedný za komunikáciu

 

Centrum Misrach: Ako sa integrácia môže podariť

V lete 2022 skončil po siedmych rokoch dlhodobý pracovný pobyt Viktora Pennera v Centre Misrach (MC), v Addis Abebe. Počas tohto obdobia sa mohla zlepšiť kvalita práce v stolárstve a zväčšil sa okruh zákazníkov. Vo vedení tejto práce teraz pokračuje etiópsky stolársky majster.

V súčasnosti sa stolársky učni vzdelávajú aj v práci s programom CAD. Medzi učňami sa nachádza jeden nepočujúci muž s ukončeným univerzitným vzdelaním, ktorý bol dlho nesamostatný, a preto sa rozhodol pre vzdelávanie za stolára. Jeho víziou je, vybudovať si neskôr vlastné podnikanie a zamestnať tam ďalších nepočujúcich ľudí.

Väčšina učňov, ktorí na jeseň 2022 ukončili dvojročné vzdelávanie v rôznych odboroch, našli pracovné miesto alebo iné nadväzujúce riešenie. Kvôli veľmi zložitej hospodárskej situácii v Etiópii, nie je samozrejmé, keď sa podarí telesne postihnutých ľudí integrovať na pracovnom trhu.

Nová budova, cenovo výhodne zostavená z dostupných kontajnerov, zmiernila v MC doterajší nedostatok miesta.

 

113 učňov v Centre Panzi

Vzdelávacie centrum Panzi v Bukavu, Východné Kongo, bolo plne obsadené 113 budúcimi krajčírkami a stolármi. Mnohí sú dotknutí láskavou a pokojnou atmosférou, ktorá vládne v upravenom areáli a je v ostrom kontraste s chaotickým, hlučným životom v meste. Výstavba nových vzdelávacích priestorov išla trochu pomalšie ako sa očakávalo, preto sa vzdelávanie pre automechanikov a murárov môže rozbehnúť až v roku 2023.

 

Nové štruktúry v Centre Burega

V Poľnohospodárskom vzdelávacom centre Burega, v Kigome, boli polia komplete prebudované, aby na jednej strane stúpli výnosy a na druhej strane, aby bolo možné získavať skúsenosti s metódou pestovania „Farming God’s Way“. Potrebné znalosti k tomu priniesol Klaus Fröse, ktorý v lete 2021 začal spolu so svojou rodinou dlhodobý pracovný pobyt v Tanzánii. Problémom v roku 2022 bolo zdecimovanie hovädzieho dobytka v dôsledku chorôb. Začiatkom roku 2023 mohlo opäť začať vzdelávanie, zatiaľ s piatimi učňami. Budú v Centre Burega jeden rok a potom budú ďalších šesť mesiacov podporovaní vo svojom vlastnom podnikaní.

 

Škola Kigoma silne rastie

V konžskom školskom centre v Kigome, v Tanzánii, sa počet žiakov vyšplhal na rekordné číslo 633. To vedie k nedostatku priestorov, ktorému čelia africkými improvizačnými schopnosťami. V roku 2022 zložili štátnu skúšku všetci žiaci prvého aj druhého stupňa, čo ešte viac posilnilo dobrý ohlas školy. Okrem vyučovania náboženstva podľa štátnych osnov, sú ponúkané aj dobrovoľné aktivity ako ranné stíšenia a školské biblické krúžky.